Duası Kabul Olanlar

 Duası Kabul Olanlar

Abdest Alırken Okunacak Dualar

Duası Kabul Olanlar Özellikle duası kabul olan bazı insanlar vardır. Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz kabul olan bazı duaları bizlere açıklamıştır. Bunların dördü şunlardır:

Bir müslümanın başka Din kardeşinin gıyabında yaptığı dua.

Böyle bir dua, kendisine dua edilen kişi orada bulunmadığından dolayı gerçekten samimiyetle yapılan bir duadır. Ayrıca başkasının onu Allah Tealâ’ya hayırla anması onun iyi bir insan olduğunu da gösterir.

Ailenin Özellikle Babanın Çocukları İçin Yaptığı Dua.

Bir insan için anne babasından daha samimi ve içten dua eden insan bulunamaz. Onların dualarında hiçbir gösteriş yoktur. Tamamen gönüllerinden gelerek dua ederler ve çocuklarının her zaman hayrını isterler. Allah da, anne babasını memnun etmiş, onlara elinden gelen hizmeti göstermiş, onları incitmemeye çalışmış, yaşlılıklarında hizmetlerine koşmuş, gerektiğinde sırtında bile taşımış evlat için yapılan duayı kabul eder.

Eve gelen misafirin ev sahibi için yaptığı dua.

Misafir de evinde kendisine ikram edip ağırlayan, en iyi yemeklerle sofra kuran, malından fedakârlık eden, onu rahat ettirmeye çalışan, memnun ettirmek için elinden gelen hizmeti yapan ev sahibinden duyduğu memnuniyeti Allah’a arz eder, onun iyiliğini ister. Allah da bu duayı kabul eder.

Zulüm altında ezilen mazlumun duası.

Mazlumun gördüğü zulüm sebebiyle yaptığı dua kalbinin derinliklerinden gelir. Duası gözyaşlarına karışır çoğu kez. Duasıyla Allah Tealâ arasında bir perde olmaz. Âhı çoğu zaman kendisine zulmedeni dünyada yakalar. Atalarımızın dediği gibi, hiç kimsenin âhı yerde kalmaz. Etrafımızda güçsüz ve zayıfları ezen nice insan görürüz. Ama bir müddet sonra hiç ummadıkları bir yerden çok sert bir darbe yiyerek yere yıkılırlar. Zira su testisi su yolunda kırılır.

6 Comments

  • İnsanın içten dua etmesınden başka bieşy kabul etmez inanması lazım.

  • Allah Kimsenın duasını geri cevirmez..

  • Çok güzel acıklayıcı olmus Din kardeşim..

    • Bende katılıyorum Din kardeşim.

  • İçten Dua ederseniz duanızın kabul olacagınıza inanırsanız o dua yüce allahımız tarafından akbul edilir asla geri cevirilmez..

    • Katılıyorum size…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir