Dualar Neden Kabul Olmaz?

 Dualar Neden Kabul Olmaz?

Dualar Neden Kabul Olmaz

Dualar Neden Kabul Olmaz
Dualar Neden Kabul Olmaz

Duaların kabul olmamasında başlıca iki sebep vardır.

 1. Haram Yemek,
 2. Yalan Söylemek,

Bazı kimseler: “Çok dua ediyoruz da, dualarımız bir türlü kabul olmuyor!” diye şikayet ederek ümitsizliğe kapılıyorlar. Allah’tan ümidini kesmek gibi bir hal ile adeta isyan ediyorlar ki, bu yanlış düşüncedir.

Bir kere vicdanen düşünelim ki, dualarımız kabul olunmuyorsa, acaba bunun sebebi nedir, neden kabul olunmuyor? Duanın kabul olunmaması, duayı terk etmeyi icap ettirmez. Dua kabul olunmazsa yada gecikirse: “Duam kabul olunmadı…” diye dua etmekten vazgeçmek icap etmez. Zira o dua ile istenilen şeyi Allah’ü Teala kuluna vermezse, onun karşılığında başka bir şey verir. Ya da kendisinden bir kötülüğü, bir musibeti kaldırır.

Bir Hadisi Şerifte Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) “Kim bir haceti için çokça dua ederse, haceti kendisine verilsin veya verilmesin, o kimseye Allah’ü Teala muhakkak bereket verir” buyurmuşlardır.

Diğer bir hadisi şerifte şöyledir: “Bir kul dua eder de arzusuna nail olamazsa, Allah’ü Teala onun için bir sevap yazar.” Dualarımız kabul olunsa da, olunmasa da dua etmekten vazgeçmemeliyiz. Dua etmekten geri kalmamalıyız. Sadece dualarımızın kabul olunmasıan mani olan sebepleri ortadan kaldırmaya çalışmalıyız. Bu sebepler çoktur. Fakat başlıca iki tanesi şöyledir.

Haram Yemek

Enes bin Malik (Radıyallahü Anh), Resulullah (Salallahü Aleyhi ve Sellem)’e gelere: “Ey Allah2ın resulü! Ben dualarımın kabul olmasını isterim. Bana bunun yolunu gösterirmisin?” diye sorduğunda, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):

– “Ya Enes! Helal kazan, helal ye! Zira bir lokma haram yiyen kimsenin 40 gün duası kabul olmaz! buyurmuştur.

Yalan Söylemek

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), “Duanın iki kanadı vardır. birincisi helal yemek. ikincisi doğru söylemektir.” buyurmuşlardır.

Büyük velilerden İbrahim bin Edhem (Kuddise Sirruhu) hazretlerine Basra halkından birçok kimselergelerek şöyle bir soru sordular. “Ey Allah’ın veli kulu! Allah’u Teala Kur’an-ı Kerim’inde: ‘Bana dua edin, kabul edeyim!’ buyuruyor. Fakat biz dua ediyoruz da kabul olunmuyor. Acaba nedendir?” İbrahim bin Edhem (Kuddise Sirruh) Hazrtetleri onlara sevaben:

– “Sizin dualarınızın kabul olunmamasına sebep, şu on şey ile gönüllerinizin ölmüş olmasıdır.”

 1. ‘Allah’ı biliyoruz’ diyorsunuz; lakin emirlerini tutup yasaklarından kaçınmıyorsunuz.
 2. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i seviyoruz diyorsunuz; Lakin O’nun sünnetlerini işlemiyorsunuz.
 3. Kur’an-ı Kerim’e inanıyor ve okuyorsunuz. Lakin gereğiyle amel etmiyorsunuz.
 4. Allah’u Teala’nın nimetlerini yiyip içiyorsunuz. Fakat şükrünü eda etmiyorsunuz.
 5. Şeytanın kendinize düşman olduğunu biliyorsunuz. Fakat ona uymaktan zevk alıyorsunuz.
 6. Cennetin hak olduğunu biliyorsunuz. Fakat oraya yarayacak amel ve işbadet etmiyorsunuz.
 7. Cehennem vardır. Dersiniz. Fakat cehenneme sürükleyici hallerden çekinmezsiniz.
 8. Ölümü hak bilirsiniz. Fakat hiç hazırlık etmezsiniz.
 9. İnsanların ayıplarını, kusurlarını araştırırsınız, Fakat kendi ayıplarınızı, kendi kusurlarınızı hiç görmezsiniz.
 10. Ölülerinizi kendi ellerinizle defnedersiniz. Fakat onların hallerinden hiçbir ibret almazsınız.

İşte bu sebeplerden dolayı dualarınız kabul olunmaz, der ve nasihat kabilinden söze devam ederek:

-“Arkadaşlar, bizleri ve bütün mevcut olan şeyleri yoktan var eden, Allah’u Teala hazretlerinin emirlerini tutmaz ve iki cihan serveri Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve SEllem)’in sünnetlerini işlemez, Allah’u Teala’nın çeşit çeşit nimetlerini yer, içer, şükrünü yerne getirmez, cenneti arzular, ona layık amelde bulunmaz, cehennemden korkar, ona layık hal ve amellerden geri kalmazsınız. Her an için ölümün peşinizde olduğunu bildiğiniz halde, bir türlü ibret almazsınız. Şu durumda albette dualarınız kabul olmaz” diye ikazda bulunur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir