Dua Nedir Dua Nasıl Yapılır – Sokaktan Sesler

 Dua Nedir Dua Nasıl Yapılır – Sokaktan Sesler

Dua sadece müslümanlar değil tüm insanların başvurduğu önemli bir araçtır. Zira insan muhtaç olarak yaratılmıştır. Kulluğun anlaşıldığı özel bi andır. Dua eden halini anlatan, talepte bulunan kul, muhtaç olduğunu aciz olduğunu bilen kuldur. Çünkü dua etmeyen kul kibirlidir. Hiç bir şeye ihtiyacı olmadığını sanır.

Allah‘u Teala İster Mümin ister kafir olsun tüm insanları muhtaç yaratmıştır, öyleki istemek zorundadır. Muhtaç yaratması vermek içindir, acıktırması rızıkları ikram içindir, hasta etmesi Eş-Şafi sıfatıyla tecelli etmek içindir, darda bırakması En-Nafi ve El-Basıt ismiyle fayda vermek, kulun halini genişletmek içindir.

Aslında bizden istenen şudur Muhtaç olarak yaratıldığımızın farkına vararak kulluk yapmamızdır. Zira Ayeti kerime “Duanız olmasa rabbim size ne kıymet verir” Furkan/77 buyuruyor. Eğer duanız, yalvarışınız, kulluk idrakiniz olmasa, mevlanıza yönelmeniz olmasa, gönül ile el açmanız olmasa, ne işe yarayacaksınız. Allah Teala neyinize kıymet versin. İşte dua bu yüzden önemlidir. Duanın makamı kulluk makamıdır. Duaya ihtiyaç duymayan kul bu yüzden kibirlidir.

İşte aşağıdaki videoda Semerkand TV kanalında yayınlanan Sokak Sesleri programında Dr. Dilaver Selvi ile Dua üzerine küçük bir söyleşi yapılıyor, süre kısa ancak yukarıda videodan alıntıladığımız, dua hakkında kısa ilmi sohbetin küçük bir kısmıdır. Devamını dinlemek için buyrun seyre;

Alternatif 1 Youtube

http://www.youtube.com/watch?v=Oe3_l7d3rBo

Alternatif 2 Flickr

Alternatif 3 Facebook

3

1 Comment

  • Dr. Dilaver Selvi hocamız 4. dakikadan sonra sohbete başlıyor kısacık zamanda bu kadar bilgi hayret doğrusu mübareğin dediği gibi Allah Teala bizim ilmimizi arttırsın Amin

    dualarda buluşmak ümidiyle

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir