Zeyd İbn Harise (r.anh) Duası

Zeyd İbn Harise Dua
Zeyd İbn Harise Dua

Sahabe-i kiramdan Zeyd İbn Harise r.a., Taifli (Mekke yakınlarında bir yer) bir adamdan bir katır kiralamıştı. Ancak adam onu istediği yerde indirmeyi şart koşmuştu. Yola çıkınca katırcı onu bir harabeye götürdü ve -İn!- dedi. Zeyd (r.a.) inince öldürülmüş birçok kimse olduğunu gördü. Katırcı onu da öldürmek isteyince Zeyd hazretleri: -Beni bırak da iki rekât namaz kılayım.- dedi. Adam: -Namazını kıl. Senden önce şu adamlar da kılmışlardı, fakat kendilerine bir fayda sağlamadı!- dedi.

Zeyd b. Harise der ki: Namazı kıldıktan sonra adam öldürmek için yaklaşınca –Ya Erhamerrahimîn! (Ey Merhametliler Merhametlisi!)– dedim. -Onu öldürme!- diye bir ses duyuldu. Adam bundan ürktü, sesin sahibini aramak için dışarı çıktı. Fakat bir şey göremeyince tekrar bana döndü. Bu sefer üç kere aynı şekilde seslendim. Bir de baktım ki at üstünde bir adam ortaya çıkıvermiş! Elinde demir bir mızrak vardı ve mızrağın ucu ateş közü gibiydi. O mızrağı adamın göğsüne vurup sırtından dışarı çıkardı. Haydut öldü. Sonra atlı (melek) bana dedi ki: “Birinci defa ‘Ya Erhamerrahimîn!’ diye çağırdığın zaman ben yedinci kat gökte idim. İkinci defa ‘Ya Erhamerrahimîn!’ dediğin zaman en yakın semada idim. Üçüncü defa nida edince sana geldim.”

Mevsûatü İbnü Ebi’d-Dünya (Beyrut 2008), 2/322; İbn Abdülber, el-İstîâb (Beyrut 1995), 2/117-118; Kândehlevî, Hayâtü’s-Sahâbe (Dimaşk 1993), 3/537-38.

Bu şekilde yani Ya rabbi veya Ya Erhamerrahimin yahut ta Ya Allah diye duaedilince dua ya icabet edildiğine dair bir çok sahih hadis bulunuyor. İnşaallah başka bir yazıda bu konuyuda anlatacağız.

3 Comments

  • Allah onlardan razı olsun, bize şefaat ederler inşaallah

  • Tşkler dualar için…

  • Sagolun bu güzel Dua içn…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir