• 20/01/2022

Ebu Ma’lak (r.anh)’ın Duası

Bir Hırsız ve Ebu Malak Hazretleri
Bir Hırsız ve Ebu Malak Hazretleri

Sahabe-i Kiram efendilerimizden olan, Ebu Ma’lak r.a., ticaret işi ile uğraşan, ibadet ve takva sahibi bir kimseidi. Çıktığı bir ticaret yolculuğunda silahlı bir eşikiya (Hırsız) ile karşılaştı. Hırsız: “Eşyanı bırak, seni öldüreceğim!” dedi. Ebu Ma’lak Hazretleri: “Maksadın mal değil mi?” deyince Hırsız: “Ben senin canını istiyorum!” dedi. Ebu Ma’lak ise: “Öyleyse bana izin ver de namaz kılayım..” deyince Eşkiya: “Dilediğin kadar kıl!” dedi.

Hz. Ebu Ma’lak (r.a.) abdest alıp kıldığı namazın sonunda Allah’a dua etti: “Yüce Rabbim, beni bu hırsızın şerrinden kurtarmanı diliyorum.” dedikten sonra üç defa: “Ey imdada yetişen, bana yardım et!” dedi. Tam o esada elinde bir mızrak olan bir atlı ortaya çıkıverdi, tek seferde Hırsızı vurup öldürdü! Ebu Ma’lak Hazretleri: “Sen kimsin, Allah seni imdadıma gönderdi.” O dedi ki: “Ben dördüncü semada bulunan meleklerdenim. İmdat sesin duyulunca, bu hırsızı benim öldürmemi Allah’tan diledim.”

Kaynak: Mevsûatü İbnü Ebi’d-Dünya (Beyrut 2008), 2.Cilt /322. Sayfa; İbn Abdülber, el-İstîâb (Beyrut 1995), 2.Cilt/117.Sayfa; Kândehlevî, Hayâtü’s-Sahâbe (Dimaşk 1993), 3.Cilt/537.Sayfa

Ömer SEYHAN

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyurmuşlar ki; Bir kimse kardeşine gıyabında dua ettiği zaman. Başında görevli bir melek: "Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sanada versin" diye dua eder Kaynak: [Ebu Davud, Vitr, 29]Değerli kardeşlerim, sıkıntı ve zorluklar her insanın yaşamının bir parçasıdır. Ancak bunlara karşın Allah Teala bize çok güçlü bir silah (araç)) vermiştir. Bizler, Allah (c.c.) Teala nin yardım ve merhametine muhtaçız. Bu muhtaçlık ile dua silahına (aracına) sarılmalı ve istemeliyiz. Allah'u Teala kendi dualarımızın bu dünyada kabul olma olasılığının artması için din kardeşlerimizin gıyabında dua etmemizi teşvik etmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin şu hadisi şerifi düşündürücüdür. Kendisini düşünen kimse, din kardeşine hayır dua etmelidir. Çünkü bu onun için daha kazançlı olacaktır. Din kardeşine dua eden kimseye Allah'u Teala şöyle buyurur: "Ey kulum, istediğini vermeye önce senden başlarım" Kaynak: [Zebîdî, İthâfu’s-Saâde, VII, 136]İşte bu site (Duaedin.com) size bu fırsatı sağlamaktadır. Dua İsteyin formu aracılığı ile her ne konuda olursa olsun, dua istekleriniz sitedeki Dua İsteyenler bölümünde yayınlansın. Bu sayede siteyi ziyaret eden yüzlerce kişi sizi tanımadığı halde size dua edecektir.Allah Teala nin tevfik ve inayeti ile. Dualar da buluşmak üzere

1 Comment

  • Semerkand yayınlarından çıkan “İlahi Yardımlar” isimli kitpta buna benzer dualar çok fazla idi bence o kitatan da istifade edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir