• 20/01/2022

Hz. Adem (a.s.)’ın Tövbe Duası

İnsanlığın babası ve ilk peygamber Hz. Adem (a.s.) ve Eşi Hz. Havva Annemiz cennete yasak meyveden yedikten sonra yeryüzüne indirilince şu şekilde dua etmişlerdi;

Duanın Arapça Yazılışı

Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva Annemizin Tövbe DuasıAraf Süresi 23. Ayet
Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva Annemizin Tövbe Duası

Duanın Arapça Okunuşu İle Latince Yazılışı

Kala rabbena zalemna enfüsena ve il lem tağfir lena ve terhamna lenekunenne minel hasirın

Not: Latin harfleri ile ezberlemeye çalışmayınız, çünkü arap alfabesinin latin alfabesinde tam karşlığı yoktur.

Duanın Arapça Okunuşu Araf(7)23 Dinle

[mp3]http://duaedin.com/wp-content/uploads/2012/06/Araf-23.mp3[/mp3]

Duanın Türkçe Meali Tercümesi

Onlar: “Rabbimiz, biz kendimize zulmettik; eğer Sen bizi bağışlamaz, bize merhamet etmezsen kesinlikle hüsrana uğrayanlardan oluruz.” dediler.

Duanın Türkçe Meali Sesli Dinle

[mp3]http://duaedin.com/wp-content/uploads/2012/06/Araf-23-Turkce-Meal.mp3[/mp3]

Bu Duanın Önemi

Bu duayı Hz. Adem (a.s.) ve eşi Hz. Havva Annemiz, cennetten yer yüzüne indirildikten sonra yapmışlardı. Nitekim;

“Adem (Vahiy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı,(Bu kelimelerle amel edip Rabb’ine tövbe etti ve affı için yalvardı.Allah’da) bunun üzerine tövbesini kabul etti.Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir,çok bağışlayandır.”(Bakara,2/37)

Allah’u Teala Hazretleri, Hz. Adem (a.s) ve Hz. Havva Annemizin dualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Hz. Adem ve Hz.Havva nın tövbe ve duası, biz nesli için önemli bir örnek teşkil etmektedir.

Bu duada yüce Allah, Müslümanlara; insanın hata yapabileceği, sadece küçük değil en büyük günahlara dahi girebileceğini, ancak yasak bir fiili işlediği zaman kendi nefsine zulmetmiş olacağını bildirerek, eğer kul bunun farkına varırsa tövbe etmesi gerektiğini bildirmektedir. Tövbe’nin şartlarını yerine getirmek bir daha o günaha girmemek için gayret sarfederse, Allah o kuluna zulmedecek değildir. İnşallah tövbelerimizin kabul edileceğini yine rabbim kuran’ında bildirmektedir.

Allah’u Teala Tövbelerimizi, Adem Babamızın yüzü suyu hürmetine kabul etsin. Bizler aciziz, affına muhtacız ona muhtacız, Ey Allah’ım bizi şeytan ve nefsimizin şerrinden koru.

Rabimin Tevfik ve İnayeti İle,

Ömer SEYHAN

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyurmuşlar ki; Bir kimse kardeşine gıyabında dua ettiği zaman. Başında görevli bir melek: "Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sanada versin" diye dua eder Kaynak: [Ebu Davud, Vitr, 29]Değerli kardeşlerim, sıkıntı ve zorluklar her insanın yaşamının bir parçasıdır. Ancak bunlara karşın Allah Teala bize çok güçlü bir silah (araç)) vermiştir. Bizler, Allah (c.c.) Teala nin yardım ve merhametine muhtaçız. Bu muhtaçlık ile dua silahına (aracına) sarılmalı ve istemeliyiz. Allah'u Teala kendi dualarımızın bu dünyada kabul olma olasılığının artması için din kardeşlerimizin gıyabında dua etmemizi teşvik etmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin şu hadisi şerifi düşündürücüdür. Kendisini düşünen kimse, din kardeşine hayır dua etmelidir. Çünkü bu onun için daha kazançlı olacaktır. Din kardeşine dua eden kimseye Allah'u Teala şöyle buyurur: "Ey kulum, istediğini vermeye önce senden başlarım" Kaynak: [Zebîdî, İthâfu’s-Saâde, VII, 136]İşte bu site (Duaedin.com) size bu fırsatı sağlamaktadır. Dua İsteyin formu aracılığı ile her ne konuda olursa olsun, dua istekleriniz sitedeki Dua İsteyenler bölümünde yayınlansın. Bu sayede siteyi ziyaret eden yüzlerce kişi sizi tanımadığı halde size dua edecektir.Allah Teala nin tevfik ve inayeti ile. Dualar da buluşmak üzere

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir