Peygamber Efendimiz (s.a.v.)in Üzüntü ve Stresi Giderme Duası

 Peygamber Efendimiz (s.a.v.)in Üzüntü ve Stresi Giderme Duası

Üzüntü, Sıkıntı ve Stresin Giderilmesi için dua

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Salallahu Aleyhi ve Sellem) üzüntülü ve stresli olduğunda şu duayı okurdu:

Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Üzüntü ve Stresi Giderme Duası
Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Üzüntü ve Stresi Giderme Duası

Duanın Arapça Okunuşu: La ilahe illallahü’l-Azimü’l-Halim. La ilahe illallahu Rabbü’l-Arşi’l-Azim. La ilahe illallahu Rabbü’s-semavati ve Rabbü’l-ardi ve Rabbü’l-Arşi’l-Azim.

Duanın Türkçe Karşılığı: Allah’tan başka ilah yoktur. O, büyüktür ve hilim sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, büyük arşın sahibidir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, göklerin, yerin ve büyük Arş’ın Rabbidir.

Kaynak: Hz. İbnu Abbas (r.anh)dan Buhari, Daavat 27, Tevhid 22; Müslim, Zikr 83; Tirmizi, Daavat 40; İbnu Mace, Dua 17

Huzeyfe’den rivayetle: “Allah Resulünü herhangi bir şey üzecek olsa, hemen namaz kılardı.” (Ebu Davud/Salat 312, Nesai/Mevakit 46)

Hadisi şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v.) şok edici olaylar yaşadığı zaman veya çok üzücü bir durumla karşılaştığında, bu şok halini ve üzüntü stresini üzerinden etmanin yolu gösterilmektedir. O da, o gibi hallerde namaz ve duaya sığınmaktır. Bu iltica, kula, üzerindeki şoku atma, üzüntüsünü yenme, bir çeşit toparlanma fırsatı sağlayacaktır.

5 Comments

  • Allah sizden çok razı olsun sınav ve derslerimden dolayı ağır stresteydim ve bugün okul müdiresinden sözel şiddet gördüğüm için ağır kafaya takdım ve yarınki sunumum ve sınavım için hiçbirşey yapamayacak haldeyim yinede bu duayı okuyunca şükürler olsun ki eskisine göre şuan daha iyiyim

  • Esselamü Aleyküm.
    Rabbim tüm dualarımızı kabul etsin inşallah

  • Zor zamanlarim oluyor ve ben kullarin en nankoru olarak sadece dar zamanlarimda rabbime siginiyorum ve benim de rabbim (merhametlilerin en merhametlisi) bana her defasinda ‘Gel!’ dio

  • Allah’ım sana binlerce kes şükrediyorum. Gerçekten üzüntümü giderdim. Herkese tavsiye ederim.

  • Allah razı olsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir