Nazar Duaları – Göz Değmesi

 Nazar Duaları – Göz Değmesi

Nazar Duası

Nazar (Göz Değmesi) Haktır, gerçekten vardır, Bu konu ile ilgili bir çok sahih hadisi şerifler bulunuyor. Bunlardan bazıları yazımızın devamında verilmektedir. bu konu için teferruatlı bir bilgi arşivi oluşturmak üzereyiz. ilk olarak nazara karşı hadisi şeriflerde belirtilen ayetleri ve duaları yazıyoruz. İlerleyen günlerde diğer tedavi ve korunma yöntemlerinide yazacağız.

Nazar Hakkında Hadisi Şerifler

 • İbnu Abbas (r.anh)’dan rivayet edilirki; Resulullah (sav) buyurdular ki: “Göz değmesi (Nazar) haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu göz değmesi (Nazar) olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin.” (Tirmizi’de “GÖZ değmesi haktır” ibaresi yoktur.) Kaynak: Müslim, Selam 42, (2188); Tirmizi, Tıbb 19, (2063)
 • (Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy]
 • (İnsanların yarısı Nazardan ölür.) [Taberani]
 • (Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının.) [Deylemi]

Bu şekilde örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Bir Mümin Nazarının Değeceğini Düşünürse

Beğendiği bir şey gördüğünde bir mümin aşağıdaki duayı okursa o şeye nazarı değmez.

Maşallahu La Kuvvete İlla Billah
Maşallahu La Kuvvete İlla Billah – Kaynak: Beyheki, İbn Sunni

Kaynak: Râmûzû’l-ehadîs

Nazardan Korunmak İçin Yöntemler

Nazar (Göz Değmesi)’dan korunmak için hadisi şeriflerde çeşitli kuran ayetleri ve dualar öğretilmiştir. Şimdi sırasıyla bunlara değineceğiz.

Nazardan Korunmak İçin Kuran-ı Kerim Ayetleri

Bir hadisi şerifte Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “İsabeti Ayna (Nazar – Göz Değmesi)’dan korunmak için Kuran-ı Kerim’de sekiz (8) ayet vardır, yedisi (7’si) Fatiha Suresi, sekizincisi (8’incisi) Ayet-El Kürsi’dir.” buyurmuşlardır.

Fatiha Suresi

Arapça
Nazar - Göz Değmesine Karşı Fatiha Suresi - Arapça
Nazar – Göz Değmesine Karşı Fatiha Suresi – Arapça
Türkçe Anlamı

1. Bismillahirrahmanirrahim, 2. Hamd o alemlerin Rabbi, 3. O Rahman, Rahim, 4. O din gününün maliki Allah’ın!, 5. -Sade Sana ederiz kulluğu, ibadeti; sade Senden dileriz yardımı, inayeti Yarab! 6. Hidayet eyle bizi doğru yola! 7. O kendilerine nimet verdiğin mesutların yoluna! Ne o gazap olunanların ne de sapkınların! [Elmalı Hamdi Yazır Diyanet Meali]

Fatiha Dinle

Ayet-El Kürsi

Bakara Suresinin 255’inci Ayetidir.

Arapça
Nazar Göz Değmesine Karşı Ayetel Kursi - Arapça
Nazar Göz Değmesine Karşı Ayetel Kursi – Arapça
Türkçe Anlamı

Allah’dan başka hiç bir tanrı yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyur. Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok ulu ve çok büyüktür.

Ayet-El Kürsi Dinle

Kalem Suresi 50-52’inci Ayetler

Nazar Duası (Göz Değmesi Duası) olarakta bilinir

Arapça
Nazar Duası - Kalem Suresi 50-52. Ayetler - Arapça
Nazar Duası – Kalem Suresi 50-52. Ayetler – Arapça
Türkçe Anlamı

50. Fakat Rabbi onu seçti de iyilerden kıldı. 51. Ve gerçekten o küfredenler o zikri (Kur’an’ı) işittikleri zaman az daha seni gözleriyle kaydıracaklardı; bir de durmuşlar: “O şüphesiz bir deli.” diyorlar. 52. Halbuki o (Kur’an) bütün akıllı alemler için bir öğüttür.

Nazardan Korunmak İçin Tavsiye Edilen Dualar

Bir hadis-i şerifte, (Sabah akşam, [Besmele ile] 3 defa “Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim” okuyan, büyü ve nazardan korunur) buyuruldu. (İbni Mace)

1’inci Dua

Duanın Arapçası

Nazar İçin Dua - Yedurru
Nazar İçin Dua – Yedurru

Yukarıdaki Dua ile ilgili İmamı Rabbani Hz. Bir Kıssası Anlatılmaktadır. Şöyleki;

İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] (Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, imam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

2’inci Dua

Mevahib’ten rivayetle: (Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin) tavizini, sabah akşam 3 defa okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, şeytan ve hayvanların zararından korur.

Duanın Arapçası

Nazar İçin Dua - Tammat
Nazar İçin Dua – Tammat

5 Comments

 • BEN SIZDEN SUNU ÖGRENMEK ISTIYORUM
  BANA BIRI DIKKATLICE BAKARSA HASTA OLURMUYUM VE NE DUVA ETMEM LAZIM BANA NAZAR DEYMESIN SORUMUN CEVAPINI YANITLARSANIZ MEMNUN OLURUM
  SAYGILARLA

  • Her şey Allah’ın takdir ve dilemesiyle olur, biri size dikkatli baktı diye hasta olmazsınız. Allah dilediği için hasta olursunuz. Eğer siz tüm koruma önlemlerini alıyorsanız. Yani sabahları kur’an-ı Kerim okuyor, abdestli dolaşmaya dikkat ediyor, hiç bir farzı ve sünneti terk etmiyor, bedeni ve ruhi temizliğinize dikkat ediyorsanız Allah’u Teala’nın koruması altındasınızdır. Sitemizde http://duaedin.com/?s=nazar bu adreste bakarsanız nazar ile ilgili bir çok korunma duası göreceksiniz. Şifa ve takdir Allah’u tealadandır. Biz ona sığınırız ondan gelenede razı oluruz. Bize düşen kulluktur. Eğer nazarı değdiğine inandığınız birileri varsa onlara mesafeli olup bazı şeylerinizi saklamanızda yarar olacaktır.

 • Merhaba kızım kopekten çok korkuyor ve yüksek sesten de ayrıca. Çok dalıyor. Onun korkularını giderecek hangi duaları okumalı yım sizcee

 • Burda surelerin okunuşlarını yani sure dinle meyi eklemişsiniz dualara da eklesenizde arapçasını ezberleyebilelim.

 • Ben çok teşekkür ederim bu kadar teferruatlı bir dua sayfası beklemiyordum. ayrıca mesajıma da yorum olarak eklemişsiniz teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir