Dua Hakkında
Anasayfa > Dualar > Günlük Dualar > Belaya Uğrayanı Görünce ve Bela Gelince Yapılacak Dualar
Bela ve Musibete Uğrayani Görünce ve Bela Gelince Yapılacak Dualar
Bela ve Musibete Uğrayani Görünce ve Bela Gelince Yapılacak Dualar

Belaya Uğrayanı Görünce ve Bela Gelince Yapılacak Dualar

Bela ve Musibete Uğrayani Görünce ve Bela Gelince Yapılacak Dualar

Bela ve Musibete Uğrayani Görünce ve Bela Gelince Yapılacak Dualar

Hz. Ömer bin Hattâb (Radıyallahu Anh)’dan rivayet ile Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: “Her kim musibete uğramış birisini görürde: ‘El-Hamdü lillahillezi âfânî mimmebtelâke bihi ve feddalanî alâ kesîrın mimmen haleka tafdîlâ. (Mealen: Seni Müptela kıldığı şeyden bana afiyet veren ve yarattığı çok kimseler üzerine beni üstün kılan Allah’a hamd olsun.)’ derse, yaşadığı sürece o bela ona dokunmaz.(1)

Bir rivayette ise: “O dert ne olursa olsun, (o dua) mutlaka onu ondan muhafaza eder.” buyrulmuştur.

Yukarıdaki duanın arapça yazılışı;

Belaya Uğrayanı Görünce Yapılacak Dua

Belaya Uğrayanı Görünce Yapılacak Dua

Mesela yolda giderken bir kör, topal, eli veya ayağı kesik, felçli vb… dertli gördüğü zaman böyle dua etmelidir. Bu dua sebebiyle Allah’u Teala, o derdi ölünceye kadar o kişiye göstermez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dua da "…üstün kılan…" kısmında kişinin kendisini kibir değil tam tersi şükür duyguları ile ifade etmelidir. Zira belanın olmayışı da bir nimettir ve her nimet şükrü gerektirir.

Bunun dışında unutulmaması gereken önemli bir noktada şudur ki: "Hiç bir kul Allah’u Teala’dan daha merhametli değildir." Bela ve Müsibete düçar olmuş bir kardeşimizi gördüğümüzde onun haline acımak değil tam tersi ona yardım etmemiz bizim vazifemizdir. Zira unutmamalıyız ki bu derdi ona veren Allah’u Teala’dır. Bu dert ve musibet O kişinin hem dünyası, hemde ahireti için bir imtihan ve rahmet vesilesidir. Bizler üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli, Rabbimizin bizi kaldıramayacağımız yüklerle yüklememesine ve bu şekilde imtihan etmediği için şükretmeliyiz.

Örneğin sakat kalmak çok ağır bir imtihan olmakla birlikte sabrı zor ancak mükafatı çok büyüktür. Sakat birini gördüğümüzde eğer yardıma ihtiyacı varsa yardım etmeli, ancak onun sakatlığına acımamalı (ve bu hastalığından şifa bulması ve sabır vermesi için Allah’a Dua etmeli)yiz. Rabbimizin bizi sakat bırakmama nimeti için şükretmeli ve kaldıramayacağımz imtihandan Allah’a sığınmalıyız. Allah’ûl Alem işte bu dua bu amaçladır.

Bela ve Musibet Gelince Okunacak Dua

Ebu Hüreyre (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edildiğine göre Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Başınıza gelen bir musibet için, hatta ayakkabınızın bağcığı için bile: ‘İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci’ûn. (Mealen: Allah’tan geldik, yine O’na döneceğiz!)’ deyiniz; Zira o da bir musibettir.(2)

Yukarıdaki duanın arapça yazılışı;

Bela ve Musibet Gelince Yapılacak Dua

Bela ve Musibet Gelince Yapılacak Dua

Dipnotlar

  1. Tirmizi, Daavat, 3431
  2. İbni Sünnî, Amelül-Yevm, 354

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Rumuz asiruh: Cennet ehli olmak için dua

Her insan Cennet’e gitmek ister. Fakat bunun için bir çok şey yapması gerekmektedir. Cennet ehlinde ...

Cennet Ehlinden Olmak İçin Dualar

Cennetteki Yerini Görmeden Ölmemek İçin Dualar

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Her kim günde bir kere: Arapça ...