• 21/01/2022

Kaza, Bela ve Musibetler İçin Dua

Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Kaza ve Bela için Duası
Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Kaza ve Bela için Duası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘in bazı hadisi şeriflerinden bela ve sıkıntı halinde Müslümanın yapması gereken duaları aşağıda Arapça ve Türkçe karşılıkları ile ekliyoruz. Umarız faydasını görürsünüz. Dua ederken ihlaslı bir şekilde, Allah’u Tealaya sığınarak, muhtaç ve aciz olduğumuzu idrak etmiş bir şeklilde dua etmeye özen ve dikkat gösteriniz.

Duanın Arapçası

Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Musibetler için Tavsiye Ettiği Dua (Arapça)
Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Musibetler için Tavsiye Ettiği Dua (Arapça)

Duanın Türkçe Anlamı

Kullara karşı Allah bana yeter, mahlûklara karşı Hâlik bana yeter, rızk yeyenlere karşı rızık veren bana yeter. Bana O yeter ki ancak o yeter. Bana Allah yeter, O ne güzel bir vekîldir. Bana Allah yeter, O’ndan başka ilâh yoktur. O’na tevekkül etdim. O yüce Arşın sahibidir.”

Bir kişi belâya dûçar olmuş bir kimseyi görünce kendi hâline şükrederek şu duayı okursa o belâ ne olursa olsun Allah’ın izni ile bundan afiyette kılınır.

Duanın Arapçası

Beladan Allah'a Sığınmak Arapça
Beladan Allah'a Sığınmak Arapça

Duanın Türkçe Anlamı

Seni mübtelâ kıldığı şeyden beni âfiyetde kılıp, yarattıklarından pek çoğuna beni tafdîl eden Allah’a hamd ederim

Ömer SEYHAN

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyurmuşlar ki; Bir kimse kardeşine gıyabında dua ettiği zaman. Başında görevli bir melek: "Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sanada versin" diye dua eder Kaynak: [Ebu Davud, Vitr, 29]Değerli kardeşlerim, sıkıntı ve zorluklar her insanın yaşamının bir parçasıdır. Ancak bunlara karşın Allah Teala bize çok güçlü bir silah (araç)) vermiştir. Bizler, Allah (c.c.) Teala nin yardım ve merhametine muhtaçız. Bu muhtaçlık ile dua silahına (aracına) sarılmalı ve istemeliyiz. Allah'u Teala kendi dualarımızın bu dünyada kabul olma olasılığının artması için din kardeşlerimizin gıyabında dua etmemizi teşvik etmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin şu hadisi şerifi düşündürücüdür. Kendisini düşünen kimse, din kardeşine hayır dua etmelidir. Çünkü bu onun için daha kazançlı olacaktır. Din kardeşine dua eden kimseye Allah'u Teala şöyle buyurur: "Ey kulum, istediğini vermeye önce senden başlarım" Kaynak: [Zebîdî, İthâfu’s-Saâde, VII, 136]İşte bu site (Duaedin.com) size bu fırsatı sağlamaktadır. Dua İsteyin formu aracılığı ile her ne konuda olursa olsun, dua istekleriniz sitedeki Dua İsteyenler bölümünde yayınlansın. Bu sayede siteyi ziyaret eden yüzlerce kişi sizi tanımadığı halde size dua edecektir.Allah Teala nin tevfik ve inayeti ile. Dualar da buluşmak üzere

3 Comments

  • selamun aleyküm sizden ricam duaların arapça oknuşlarınıda paylaşırsanız sevininrm

    • arapça okunuşlarını türkçe harflerle yazınca okuyuştan kaynaklı anlam farklılıkları olabiliyor. Eğer Arapça okuyamıyorsanız Türkçe anlamları ile de dua edebilirsiniz. Önemli olan sizin niyetinizdir. Siz Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bu şekilde dua ediyormuş bende onun istediğini istiyorum ama kendi dilimde onun anlamıyla bir fark yok.

  • Allah razı olsun baya aradım internette çok anlaşılır bir dua hemen ezberleyeceğim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir