Ezan Duası – Ezan Bitince Okunacak Dualar

 Ezan Duası – Ezan Bitince Okunacak Dualar

Câbir (r.anh)’den rivayet edildiğine göre, Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.”
Kaynak: Buhârî, Ezân 8, Tefsîru sûre(17), 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 37; Tirmizî, Mevâkît 43; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4

Bir başka Hadisi Şerifte şöyledir ki;

Sa’d İbni Ebî Vakkas (r.anh)’den rivayet edildiğine göre, Resullullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah’tan, resûl olarak Muhammed’den, din olarak İslam’dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır.”
Kaynak: Müslim, Salât 13. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 42; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4

Duanın Arapçası

Ezan Duası Arapça
Ezan Duası Arapça

Duanın Türkçe Anlamı

Ey benim Allah’ım! Ey bu tam davetin ve vakti gelen kılınacak namazın rabbi, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e vesileyi ve fazileti ihsan et. O’nu kendisine vaad ettiğin Makam-ı Mahmuda eriştir. Muhakak sen vaadinden dönmezsin.

Ezan Duaları İle İlgili Bir Kaç Bilgi

 • 1. Ezanı, müezzinin yada imamın söylediklerini tekrar ederek sonuna kadar dinlemek, bitikten sonrada yukarıda verdiğimiz duayı etmek faziletli sünnetlerdendir.
 • 2. Ezan vakitleri yapılan duaların geri çevrilmediği (reddedilmediği) vakitler olup, her ezandan sonra dua etmek bu sebeple faziletli kabul edilmiştir.
 • 3. Her ezandan sonra duaya devam etmek hayırlara ulaşmanın sebebi olduğu gibi, kıyamet gününde Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin şefaatine nâil olabilmenin de vesilesidir.
 • 4. Ezan bittikten sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in öğrettiği dualardan biri ezan duası olarak okunmalıdır.
 • 5. Vesîle, fazîlet ve makâm-ı mahmûd kıyamet gününde sadece Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’e has üstün mertebe ve makamlardır.

5 Comments

 • Her Ezan bitiminden sonra duayı okumak çok önemliymiş, eskiden ezan okunurken ayağı kalkılır dinlenirmiş babam anlatıyordu şimdi ezan okunurken muzik sesi bile kısılmıyor.

  Boşuna dememişler İlla Edap İlla Edap diye :)

  Sağlıcakla kalın.

 • YA BU duaları sesli olarakta koysanız nasıl olur ezberlesi kolay olur ne bileyim bir tane dua dinle sayfası koyun mesela

 • ya ezan videosu damı var bu yazının altında çok iyi, ben ezan okunurken ezanla birlikte içinden tekrar etmenin sünnet olduğunu bilmiyordum

  • Doğrudur Ezan da her geçen satırı manası ile düşünerek tekrar etmek gerekiyor.

 • Allah razı olsun Ezan duasını ezberlemem daha kolay olacak videoda eklemişsiniz.

  Çok teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir