Rumuz Sukut: Hayırlı Yuva ve Üzüntüden Kurtulmak İçin Dua

 Rumuz Sukut: Hayırlı Yuva ve Üzüntüden Kurtulmak İçin Dua

Selamün Aleyküm,
Ben bir süre önce uzun süredir sözlü olduğum kişiden ayrıldım. Hep güven vermişti sadık kalacağına dair ancak sadık olmadığını öğrendim, üstelik içki de içmeye başlamış. Bunlara rağmen geçen zaman ve yıllanmış güven duygusu gönül bağımı o kadar güçlendirmiş ki ben 1,5 yıl geçmiş olmasına rağmen, onun için ve bana verdiği tüm sözler için halen üzülüyorum. Üzüntüme engel olamıyorum gönlüm kırık, ailemin de üzülmesine neden oluyor bu durum. Başkalarına güven duymak yeniden zor geliyor; sadakatlerinden şüphe duyuyorum. O kadar zor ki şu dönemde Allah yolunda insanlarla karşılaşmak, ben istemesem de karşıma çıkanların geneli dinin gereklerine benim kadar bile hassas değil. Ben ise çok eksiğim ve korkuyorum onlara benzemekten.
Dualarınızı istiyorum, ben de bu üzüntüden kurtulup hayırlı bir yuva kurmak istiyorum. Allah korkusu olan, sadık, sabırlı ve onun yolunda bana ömür boyu yoldaş olacak bir eş niyaz ediyorum. Dualarınızı bekliyorum inşallah.

1 Comment

 • ve Aleykum Selam Sukut,

  Öncelikle Allah yar ve yardımcınız olsun, durumunuz çok zor ancak her şeyin bir rıza-ı ilahiyi kazanmak uğrunda imtihan olduğunu unutmayınız. Allah hakkı ve sabrı tavsiye edenler ve sabredenlerledir. Bi-iznillah sabrediniz ve mükafatını bu dünyada hem Ahirette fazlası ile alırsınız.

  Biz kulların bu dünyaya geliş amacı sadece ve sadece Allah’u tealaya kul olmaktır. Aciz olduğumuzu bilmeliyiz bu kulluğumuz da samimiyetimiz devamlı sınanacaktır. Ödül ve mükafatı Allah’ın rızasıdır. Rızaya ancak kul olduğumuzda ulaşırız. Dert ve sıkıntılarınızı size Allah’a ulaştıran bir vesile bir araç olarak düşünerek öyle davranın.

  Şimdilik bol bol Dua edin, her namazdan sonra her boş kaldığınızda ona yönelin sizi dinleyecektir. Yediğinize içtiğinize dikkat edin helal yiyin ve helal için, helal kazanın haramdan kötü işlerden uzak durun devamlı tövbe edin nasuh tövbesi yapmaya çalışın, ibadetlerinizde ihlası yakalamak için kendinize vesileler arayın, Allah dostlarını arayın onlar ihlası nasıl yakaladılar, biliyorlar. Dünyada rehbersiz yabancı bir yere gidilemezken Allah’u tealaya giden yol rehbersiz olamaz.

  Dediğim gibi iç dünyanızı dinginleştirin. Ne için bu dünyaya geldiğinizi neden var olduğunuzu, nereye gideceğinizi ve en önemlisi öleceğinizi unutmayın ve iyice öğrenin Sabrın sonu selamettir diye boşuna dememişler.

  Siz Allah’a sığının ona ulaşacak vesileler arayın göreceksiniz cevap alacaksınız. Evlenme konusuna gelince merak etmeyin zira kaderinizde evlenmek var ise bu mutlaka gerçekleşecektir. Siz yönelişinizi sağlamlaştırdığınız da sonucu gerçekten çok güzel olacaktır. Unutmayın dert ve sıkıntılar Rabbimin bizimle ilgilendiğinin bizi kendine yöneltmek için vesile kıldığının bir göstergesidir. Zira firavunu biliyorsunuz, hayatı boyunca bir kere olsun başı bile ağrımamıştı ve Cebrail (a.s.) onu bir mağarada özel olarak büyütmüştü ancak o isyan etti kendinin ilah olduğunu ileri sürdü ve helak oldu.

  Selam ve Dua ile

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir