Hadislerde Dua’nın Fazileti ve Vakti

 Hadislerde Dua’nın Fazileti ve Vakti

Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir

Duanın Fazileti ve Vakti

Meşhur Hadis kitabı Kutüb-i Sitte de Duanın Fazileti ve Vakti hakkında Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin buyurduğu, mubarek sözleri, Ravi (Hadis-i Şerifi Nakleden), Hadis ve Kaynakları ile ekliyoruz. Umarız faydalı olur.

 

Ravi: Enes

Hadisi Şerif:Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allahu Teala hazretleri şöyle seslenir: “Beni bir gün zikreden veya bir makamda benden korkan kimseyi ateşten çıkarın!”

Kaynak: Tirmizi, Cehennem 9, (2597)

Ravi: Muaz

Hadisi Şerif:Resulullah (sav) buyurdular ki: “Akşamdan (abdestli olarak) temizlik üzere zikrederek uyuyan ve geceleyin de uyanıp Allah’tan dünya ve ahiret için hayır taleb eden hiç kimse yoktur ki Allah dilediğini vermesin.”

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 105, (5042)

Ravi: Cabir

Hadisi Şerif:Resulullah (sav) buyurdular ki: “Bir kimse evine veya yatağına girince hemen bir melek ve bir şeytan alelacele gelirler. Melek: “Hayırla aç!” der. Şeytan da: “Şerle aç!” der. Adam, şayet (o sırada) Allah’ı zikrederse melek şeytanı kovar ve onu korumaya başlar. Adam uykusundan uyanınca melek ve şeytan aynı şeyi yine söylerler. Adam, şayet: “Nefsimi, ölümden sonra bana geri iade eden ve uykusunda öldürmeyen Allah’a hamdolsun. İzniyle yedi semayı arzın üzerine düşmekten alıkoyan Allah’a hamdolsun” dese bu kimse yatağından düşüp ölse şehit olur, kalkıp namaz kılsa faziletler içinde namaz kılmış olur.” [Rezin ilavesidir]

Kaynak: Rezin

Ravi: Enes

Hadisi Şerif:Resulullah (sav) buyurdular ki: “Allah’ı zikreden bir cemaatle sabah namazı vaktinden güneş doğuncaya kadar birlikte oturmam, bana İsmail’in oğullarından dört tanesini azad etmemden daha sevgili gelir. Allah’ı zikreden bir cemaatle ikindi namazı vaktinden güneş batımına kadar oturmam dört kişi azad etmemden daha sevgili gelir.”

Kaynak: Ebu Davud, İlm 13, (3667)

Ravi: Ebu Hüreyre

Hadisi Şerif: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Her gece Rabbimiz gecenin son üçte biri girince, dünya semasına iner ve: “Kim bana dua ediyorsa ona icabet edeyim. Kim benden bir şey istemişse onu vereyim, kim bana istiğfarda bulunursa ona mağfirette bulunayım” der.” (Rivayetin Müslim’deki bir vechi şöyle: “Allahu Teala gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar mühlet verir. Ondan sonra yakın semaya inerek şöyle der: “Melik benim. Melik benim. Kim bana dua edecek?”)

Kaynak: Buhari, Tevhid 35, Teheccüd 14, Da’avat 13; Müslim, Salatu’l-Müsafirin 166, (758); Muvatta, Kur’

Ravi: Ebu Ümame

Hadisi Şerif: Derdi ki: “Ey Allah’ın Resulü! En ziyade dinlenmeye (ve kabule) mazhar olan dua hangisidir?” “Gecenin sonunda yapılan dua ile farz namazların ardından yapılan dualardır!” diye cevap verdi.”

Kaynak: Tirmizi, Da’avat 80

Ravi: Enes

Hadisi Şerif: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Ezanla kaamet arasında yapılan dua reddedilmez (mutlaka kabule mazhar olur).” “Öyleyse,” dendi, “ey Allah’ın Resulü, nasıl dua edelim?” “Allah’tan,” dedi, “dünya ve ahiret için afiyet isteyin!”

Kaynak: Ebu Davud, Salat 36, (521); Tirmizi, Salat 46, (216), Da’avat 138, (3588, 3589)

Ravi: Sehl İbnu Sa’d

Hadisi Şerif: Resulullah (sav) buyurdular ki: “İki şey vardır, asla reddedilmezler: Ezan esnasında yapılan dua ile, insanlar birbirine girdikleri savaş sırasında yapılan dua.”

Kaynak: Muvatta, Nida 7, (1, 70); Ebu Davud, Cihad 41, (2540)

Ravi: Ebu Hüreyre

Hadisi Şerif: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise (secdede) duayı çok yapın.”

Kaynak: Müslim, Salat 215, (482); Ebu Davud, Salat 152, (875)

Ravi: Ebu Hüreyre

Hadisi Şerif: Resulullah (sav) anlatıyor: “(Allah’ın kabul ettiği) üç müstecab dua vardır, bunların icabete mazhariyetleri hususunda hiç bir şekk yoktur. Mazlumun duası, müsafirin duası, babanın evladına duası.”

Kaynak: Tirmizi, Birr 7, (1906), Cennet 2, (2528), Da’avat 139, (3592); Ebu Davud, Salat 364, (1536); İb

Ravi: Abdullah İbnu Amr İbni’l-As

Hadisi Şerif: Resulullah (sav) buyurdular ki: “İcabete mazhar olmada gaib kimsenin gaib kimse hakkında yaptığı duadan daha sür’atli olanı yoktur.”

Kaynak: Tirmizi, Birr 50, (1981), Ebu Davud, Salat 364, (1535); Müslim, Zikr 88, (2733); Buhari, Mezalim

5 Comments

  • Genelde bunları biliyorum ama bilgilerimi tazeledim tşkler…

  • Cokk etkiliyici konu tşklerrr

  • Cook guzel tşklerrr

  • Nerdeyse aglayacaktım …Sagolun

  • Hadisler için tşkler sizin sayenızde ögrenmiş olduk allah razı olsun..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir