Dua Hakkında
Anasayfa > Dualar > Sahabenin Dilinden > Ebu Ma’lak (r.anh)’ın Duası

Ebu Ma’lak (r.anh)’ın Duası

Bir Hırsız ve Ebu Malak Hazretleri

Bir Hırsız ve Ebu Malak Hazretleri

Sahabe-i Kiram efendilerimizden olan, Ebu Ma’lak r.a., ticaret işi ile uğraşan, ibadet ve takva sahibi bir kimseidi. Çıktığı bir ticaret yolculuğunda silahlı bir eşikiya (Hırsız) ile karşılaştı. Hırsız: “Eşyanı bırak, seni öldüreceğim!” dedi. Ebu Ma’lak Hazretleri: “Maksadın mal değil mi?” deyince Hırsız: “Ben senin canını istiyorum!” dedi. Ebu Ma’lak ise: “Öyleyse bana izin ver de namaz kılayım..” deyince Eşkiya: “Dilediğin kadar kıl!” dedi.

Hz. Ebu Ma’lak (r.a.) abdest alıp kıldığı namazın sonunda Allah’a dua etti: “Yüce Rabbim, beni bu hırsızın şerrinden kurtarmanı diliyorum.” dedikten sonra üç defa: “Ey imdada yetişen, bana yardım et!” dedi. Tam o esada elinde bir mızrak olan bir atlı ortaya çıkıverdi, tek seferde Hırsızı vurup öldürdü! Ebu Ma’lak Hazretleri: “Sen kimsin, Allah seni imdadıma gönderdi.” O dedi ki: “Ben dördüncü semada bulunan meleklerdenim. İmdat sesin duyulunca, bu hırsızı benim öldürmemi Allah’tan diledim.”

Kaynak: Mevsûatü İbnü Ebi’d-Dünya (Beyrut 2008), 2.Cilt /322. Sayfa; İbn Abdülber, el-İstîâb (Beyrut 1995), 2.Cilt/117.Sayfa; Kândehlevî, Hayâtü’s-Sahâbe (Dimaşk 1993), 3.Cilt/537.Sayfa

Bir önceki yazımız olan İbn Sina’nın Aşık Tedavisi başlıklı makalemizde Aşık, Aşk ve Hastalıklar Arasındaki Bağlantı ve Çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Semerkand yayınlarından çıkan “İlahi Yardımlar” isimli kitpta buna benzer dualar çok fazla idi bence o kitatan da istifade edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top

84 Sorgu Yapıldı.0,143 Saniyede Oluşturuldu.