X

Borçtan Kurtulma Duaları

Borçtan Kurtulma Duaları

Aşağıda iki adet dua’ya geçmeden önce bu konuya biraz açıklık getirmek istiyorum. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Borç sıkıntısı kapıyı çalmadan önce bu sıkıntıya sebep olan durumları ortadan kaldırmayı tavsiye etmiştir. Şöyleki önce Üzüntü, acizlik,tembellik, korkaklık ve cimrilik gibi hasletleri terketmek bunlardan Allah’u Tealaya sığınmak gerekir. Çünkü bu 5 durum borç ve fakirlik sıkıntıları için bunlar yeterlidir.

Bir kimse bu 5 şeyi ortadan kaldırırsa kendinden uzak ederse ve duaya sarılırsa bu borç ve fakirlik gibi sıkıntılarından kolaylıkla kurtulduğunu hatta bu sıkıntılara düşmediğini görecektir. Nitekim Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) çalışmadan, oturduğu yerde borçtan kurtuluşu beklemeyi değil, borçluluğun sebeplerini ortadan kaldırmayı öğütlemiştir.

Rabbimin tevfik ve inayeti ile

Hz. Ebu Ümame (r.anh)’nin Rivayet Ettiği Borçu Ödetme Duası

Bir gün Peygamber Efendimiz (s.a.v.) mescide girdi, Orada Sahabeden Ebu Ümâme(r.anh’yi gördü. Ona;

-Ey Ebu Ümâme, Namaz vakti olmadığı halde neden burada oturuyorsun? Diye sordu.

-Sıkıntı ve borç içerisindeyim, Ya Rasûlullah ! dedi

Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v.) ona aşağıda ki duayı sabah – akşam tekrarlamasını tavsiye buyurdular. Hz. Ebu Ümame (r.anh) kısa bir zaman sonra borcundan kurtulduğunu anlatır.

Borçtan Kurtulmak İçin Dua

Hz. Ebu Ümame (r.anh)’nin Rivayet Ettiği Borçtan Kurtulma Duası – Allahumme İnni Eüzu Bike

Duanın Arapça Okunuşu (Latin Harfleri İle)

Allahümme innî eûzü bike mine’l-hemmi, ve’l huzni .ve eûzü bike mine’l-aczi ve’l keseli;ve eûzü bike mine’l-cübni ve’l-buhli,ve eûzü bike min galebeti’d-deyni ve kahri’r-ricâli.

Türkçe Anlamı

Allah’ım! Dünya ve ahirette gam ve kederden sana sığınırım.Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım.Korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım.Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından sana sığınırım

Hz. Ali (r.anh)’nin Rivayet Ettiği Borçtan Kurtulma Duası

Bir gün Hz. Ali (r.anh)’ın yanına efendisine para vererek azat olmak isteyen bir köle geldi ve “Taksitimi veremedim; Bana yardım et” dedi. Hz. Ali (k.v.)’de ona ” Sana bir dua öğreteyim; onu bana Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellam) öğretmişti. Senin uhud dağı kadar borcun olsa, onları ödeme imkanını bulursun. Şöyle de.”

Borç Ödeme Duası Arapça Resim

Hz. Ali (r.anh) Rivayet Ettiği Borç Ödetme Duası Allahummek Fini bi halalike an haramike

Duanın Arapça Yazılışı (Latin Harfleri İle)

Allahûmme Ekfini Bihelalike A’n Heramike ve Ei’nni Bi Fedlike A’mmen Sivâke.

Türkçe Anlamı

Allah’ım, Helalinden bana yetecek kadar vererek beni haramından koru. Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme.

Yazı en son ne zaman güncellendi? : July 30, 2013, 4:16 pm